poniedziałek, 18 stycznia 2016

Wymiana dysku w laptopie, poprawne ustawienie Biosu

W tym poście przedstawię w jaki sposób dokonać wymiany dysku w laptopie na SSD, oraz w jaki sposób skonfigurować Bios w przypadku występujących problemów z odpaleniem.

Przykład będzie bazował na laptopie Lenovo G510. Wymieniany będzie dysk talerzowy na SSD Crucial MX220 250Gb.


Odkręcenie tylnego panelu


Dostanie się do dysku twardego jest przeważnie mało skomplikowane. Cały proces należy rozpocząć od odłączenia zasilania oraz wyciągnięcia baterii.

Następnie trzeba odkręcić tylny panel. W przypadku opisywanego przeze mnie modelu cały tył jest zasłonięty jedną plastikową płytą. Dla innych typów komputerów może być zastosowane oddzielne dojście do dysku.

Panel w Lenovo G510 został zamocowany za pomocą dwóch śrubek znajdujących się pod baterią.

Rys. 1. Zdjęcie tył, śrubki pod baterią, odsunięta klapa od obudowy

Po odkręceniu należy ściągnąć tylny panel po przez wysunięcie go z zaczepów.

Przykład innego wejścia na dysk zaprezentowałem na rysunku 2.

Rys. 2. Laptop Asus.


Odkręcenie dysku


Jak można zaobserwować na rysunku 3. dysk jest od razu widoczny. Wobec tego należy odkręcić jego mocowania i delikatnie wysunąć dysk ze slotu. W kolejnym kroku należy ściągnąć metalowe mocowanie, które jest przykręcone do dysku przy pomocy dwóch śrub.


Rys. 3. Umieszczenie dysku twardego.

Rys. 4. Mocowanie dysku

Następnie mocowanie należy przykręcić do nowego dysku jaki ma zostać umieszczony w laptopie. Całą procedurę powtarza się w odwrotnej kolejności.


Ustawienie Biosu


Po takiej operacji należy poprawnie skonfigurować BIOS. Dobrze jest rozpocząć tą operację od zresetowania ustawień. Wykonuje się to po przez wejście do BIOSU klawiszem F2, specjanym klawiszem funkcyjnym lub jak to zostało ustawione w moim laptopie za pomocą klawisza Fn oraz F2. Tam w ostatniej zakładce znajduje się opcja przywracania ustawień fabrycznych.

Następnie po ponowny uruchomieniu w Biosie należy ustawić bootowanie z płyty bądź USB w zależności z czego system będzie instalowany.

Ostatnim parametrem jest wyłączenie Bootowania z sieci. Jest to ważna operacja, ponieważ, przynajmniej w moim przypadku, bez całkowitego wyłączenia tej opcji dysk nie był wykrywany. Komputer cały czas czekał na podłączenie kabla sieciowego, i nie chciał rozpocząć instalacji z innych nośników.


Kieszeń na dysk


Po całych operacjach opisanych we wcześniejszym kroku pozostaje pytanie, co zrobić z dyskiem który był fabrycznie zamontowany?. Najlepiej byłoby go wykorzystać jako dysk zewnętrzny. W tym należy zakupić odpowiednią obudowę, którą będzie można podłączyć do komputera poprzez USB. Jeśli laptop posiada wersję 3.0 to najlepiej kupić kieszeń posiadającą USB w tym standardzie.

Przykładowy model przedstawiłem na rysunku poniżej.

Rys. 5. Obudowa na dysk zewnętrzny Natec