niedziela, 7 lutego 2016

Wymiana pasty termoprzewodzącej na procesorze

W tym poście przedstawię w jaki sposób wymienić pastę na procesorze zamontowanym w laptopie firmy Asus.

Odkręcenie mocowania:


W pierwszym kroku należy odkręcić tylną klapę zasłaniającą dojście do układu chłodzenia. Całość należy oczywiście poprzedzić odłączeniem źródła zasilania oraz wyciągnięciem baterii.


Rys. 1. Tylna klapa w laptopie


Odkręcenie chłodzenia:


Po odkręceniu klapy, przyszła kolej na wykręcenie układu chłodzenia pasywnego. Jest ono zamontowane na kilku śrubach i przechodzi przez parę układów. W moim przypadku odpowiada za chłodzenie procesora, chipsetu oraz karty graficznej.


Rys. 2. Widok po odkręceniu tylnej klapy

Po wymontowaniu warto je, oraz komputer dobrze wyczyścić z kurzu. Następnie starą pastę w układów i z chłodzenia należy zetrzeć najlepiej przy pomocy szmatki, jeśli takiej nie ma to można użyć ręcznika papierowego lub papieru toaletowego. Najlepiej zamoczyć je w alkoholu izopropylowym. Aby dokładnie wyczyścić pastę ze szczelin można użyć patyczków do uszu. Jeśli jest ona bardzo zaschnięta wtedy można ją delikatnie zeskrobać, najlepiej jakimś plastikowym narzędziem, odradzam metalowe przedmioty. Czyszczenie należy przeprowadzić delikatnie aby niczego nie uszkodzić.


Rys. 3. Stara pasta

W miejscach gdzie znajdują się termo pady, należy zastosować takie same elementy lub najlepiej zakupić nowe. Nie można w te miejsca stosować pasty, ponieważ będzie ona stanowić za cienką warstwę i nie pozwoli na odpowiednie przyleganie radiatora do układu. Dodatkowo nie należy montować termo padów w miejscach gdzie została fabrycznie umieszczona pasta. 


Rys. 4. Odkręcone chłodzenie

Sprawdzenie chłodzenia:


Jeśli mamy wątpliwości co do tego czy nasze chłodzenie działa poprawnie można je sprawdzić w następujący sposób. Jedną końcówkę radiatora zanurza się w zimnej wodzie. Jeśli druga dosyć szybko stanie się zimna oznacza to że wszystko jest w porządku. 

Nałożenie nowej pasty:


Po wszystkich operacjach należy nałożyć odrobinę pasty na układy. Wystaczy dosyć mała ilość na środku każdego z układów. W przypadku komputerów stacjonarnych należałoby nałożyć dużo większą ilość.

Należy w miarę możliwości stosować pasty nie przewodzące prądu, ponieważ jeśli zostanie nałożona za duża ilość takiej pasty, wtedy możliwe jest wystąpienie zwarcia. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie dosyć gęstych past opartych o związki ceramiczne lub silikonowe. W tym drugim przypadku chłodzenie może nie być aż tak dobre jak w przypadku past ceramicznych.

Przykręcenie elementów:


Po wszystkich operacjach całość składamy w odwrotnej kolejności.


Rys. 5. Ponowne przykręcenie elementów