środa, 23 marca 2016

Rezystor 0 Ohm

Ten post będzie dotyczył zastosowania rezystora 0 Ohm.

Rys. 1. Rezystor 0 Ohm


Standardowa wartość rezystancji dla tego elementu wynosi około 10 mOhm do 50 mOhm.

Elementy SMD oznaczane są poprzez 0 lub 000, natomiast THT przez pojedyncza czarną kreskę. 

Poniżej przedstawiam krótkie rozwinięcie poniżej wymienionych punktów.

Łączenie dwóch ścieżek


Jeśli chodzi o łączenie ze sobą ścieżek, stosowane jest to wtedy gdy projektant nie ma możliwości puścić ścieżki inną drogą niż przez ten rezystor. Jest to najczęściej stosowane w przypadku płytek jedno lub dwu warstwowych. Dla płytek wielowarstwowych takie zastosowanie tego komponentu nie ma większego sensu.

W przypadku zastosowania komponentu przewlekanego ścieżka jedna może biec pod elementem, w przypadku gdy druga przechodzi przez rezystor. Dzięki temu nie trzeba rozwiązywać problemu skrzyżowanych ścieżek na płytce.

Dodatkowo taki element może być umieszczony za pomocą maszyny do montażu, bez konieczności ręcznego umieszczania tego komponentu na płytce. Poza tym jest on łatwiejszy do zastąpienia przez inny komponent, jeśli byłaby taka potrzeba.

Połączenie GND z AGND


W tym zagadnieniu chodzi o połączenie mas w jednym wspólnym punkcie, gdzie łącznikiem jest właśnie opisywany rezystor. Pozwoli to na nieprzechodzenie zakłóceń z jednego punktu odniesienia do drugiego. 

Zabezpieczenie przed przepaleniem ścieżek


Do tego celu raczej stosuje się rezystory o delikatnie większej rezystancji. Pełnią one role zabezpieczenia. Jeśli przez ścieżkę popłynie za duży prąd, wtedy spaleniu nie ulegnie ścieżka tylko rezystor, którego można w łatwy sposób wymienić.

Do dokonywania pomiarów


Kolejnym zastosowaniem jest wykorzystywanie go jako tzw Current Sense Resistor. Jego rezystancja jest bardzo mała wobec tego nie wpłynie on znacząco na wartości napięć oraz prądu w obwodzie.

Wykorzystuje się go do monitorowania oraz przekształcania wartości prądu jaki występuje w obwodzie na napięcie, które można w łatwy sposób zmierzyć.

Działa on na zasadzie prawa Ohma tzn, występuje spadek napięcia na rezystancji przez którą płynie prąd. Wobec tego mierząc spadek napięcie można obliczyć jaki prąd płynie przez dany układ.