piątek, 30 grudnia 2016

[6] STM32F7 - Discovery - StemWin, FatFS

Ten post chciałbym poświęcić na opisanie sposobu wyświetlanie zdjęć na ekranie TFT umieszczonym na płytce discovery z wykorzystaniem biblioteki STemWin oraz FATFS.

Funkcja włączająca zegary:


wtorek, 20 grudnia 2016

[5] STM32F7 - CubeMx - Wyświetlacz cz. 2 - Touchpad, Biblioteka STemWin

Ten post chciałbym poświęcić na opisanie sposobu przygotowania projektu dotyczącego biblioteki STemWin. Będzie on kontynuacją wcześniejszej części gdzie zostały przedstawiony sposób wygenerowania projektu oraz dołączenia potrzebnych plików.

Touchpad


Panel dotykowy będzie działał tak ja poprzednio czyli albo w obsłudze przerwania od timera, bądź w pętli while, przy czym ten pierwszy sposób jest zdecydowanie wygodniejszy oraz dużo lepiej się prezentuje.

poniedziałek, 19 grudnia 2016

[5] STM32F7 - CubeMx - Wyświetlacz Cz. 1. - Obsługa wyświetlacza

Ten post będzie otwierał serie dotyczącą wyświetlacza umieszczonego na mikrokontrolerze STM32F7. Finalny projekt ma zawierać możliwość obsługi biblioteki STemWin. Aplikacja będzie tworzona od początku w środowisku CubeMx, a następnie w SystemWorkbench Ac6. Sterowniki oraz pozostałe potrzebne elementy pobrałem z przykładu dla wyświetlacza tego układu.

W tym poście opiszę jedynie odpalenie samego wyświetlacza oraz dołączenie wyszystkich potrzebnych elementów dotyczących wyświetlacza, touchpada oraz biblioteki STemWin. Samo włączenie touchpada oraz biblioteki graficznej zostawię na następny raz.

Przydatne linki:


Przykłady od firmy ST (do pobrania na dole w linku);
STM32F7 - Datasheet (Dokumentacja mikrokontrolera wykorzystywanego w płytce Discovery);
SDRAM - Datasheet (MT48LC4M32B2 Micron);
Touchpad (FT5336);

wtorek, 13 grudnia 2016

[25] STM32F4 - DWT

Ten post chciałbym poświęcić na opisanie sprzętowego licznika zegarowego DWT CYCCNT. Jest to bardzo precyzyjny układ sprzętowy za którego pomocą można dokonać bardzo dokładnych obliczeń. Rejestr CYCCNT zlicza ilość cykli wykonanych przez CPU. W związku z czym można go użyć do obliczenia dokładnej ilości cykli w danym czasie. 

[Źródło: http://www.st.com/en/evaluation-tools/stm32f4discovery.html]

czwartek, 8 grudnia 2016

[29] Arduino - Enkoder. WS2812B

Ten post chciałbym poświęcić na przygotowanie drugiego programu, który w nieco szerszym zakresie zaprezentuje możliwości diod programowalnych WS2812B.

Podłączenie:


W przykładzie wykorzystam enkoder bez przycisku oraz diody WS2812B. Drugi przykład natomiast będzie obsługiwał enkoder z przyciskiem.

poniedziałek, 5 grudnia 2016

[4] STM32F7 - CubeMx - Obsluga karty SD

Tym razem chciałbym przedstawić sposób rozpoczęcia pracy z kartą SD na mikrokontrolerze STM32F7 i środowisku CubeMx oraz System Workbench. Cały proces jest bardzo szybki i mało problematyczny. Po wygenerowaniu projektu w środowisku, prace można rozpocząć odrazu, nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych operacji na bibliotece, zostaje tylko przygotowanie podstawowych funkcji odpowiedzialnych za obsługę.


Przygotowanie projektu w CubeMx


Jak zwykle projekt należy najpierw wygenerować w środowisku CubeMx. Można to zrobić zarówno dla płytki jak i dla mikrokontrolera. 

niedziela, 4 grudnia 2016

[8] STM32F4 - CubeMx - Usart, DMA Cz. 2

Ten post będzie rozwinięciem wcześniejszego dotyczące układu USART oraz DMA. Będzie on zawierał rozwinięcie tematu komunikacji w dwie strony tzn. przesyłanie i odbieranie tych danych.

CubeMx - Zmiany w projekcie


Całą procedurę należy rozpocząć od dokonania drobnych zmian w projekcie poprzez dodanie w projekcie przerwania od linii RX, dodaje się ją w taki sam sposób jak poprzednio dla linii TX. Przerwania zostają automatycznie włączone od DMA dla USART'u.

Rys. 1. Ustawienie RX DMA