sobota, 25 marca 2017

[11] PCB - STM32F4, płytka prototypowa

Ten post chciałbym poświęcić na przedstawienie projektu płytki prototypowej dla mikrokontrolera STM32F4. 

Schemat:


Podstawowa część to oczywiście sam mikrokontroler wraz z wyprowadzonymi sygnałami:

poniedziałek, 13 marca 2017

C# - Usart, program komunikacyjny.

W tym poście chciałbym przedstawić program, który pozwoli na odbieranie danych z układu USART. Tutaj do testów wykorzystam arduino. Dane będą wyświetlane na ekranie w oknie standardowym czyli jak dla programu Terminal bądź innych tego typu. W kolejnym poście przedstawię w jaki sposób wykonać rysowanie wykresu dla danych odpowiednio sformatowanych dla USART'u.

Przedstawiony poniżej program jest wersją wstępną, prototypową, która w kolejnych postach będzie coraz bardziej rozwijana i będą do niej dodawane kolejne elementy.

Program dla Arduino:

[1] PSOC4 - CY8CKIT-049-42xx - Uart, Capsense, LCD2x16

Ten post będzie krótkim projektem jaki wykonałem na nowych dla mnie mikrokontrolerach PSOC4. W obsłudze poprzez wbudowane biblioteki są one niezwykle proste.

Po zainstalowaniu środowiska i włączeniu czystego projektu można rozpocząć pracę z układem. Dosyć dużo informacji można znaleźć na youtubie na kanale Future Electronics. Ja tutaj przedstawię tylko kod programu oraz opis poszczególnych bloków, przynajmniej tych z których ja korzystałem.

piątek, 10 marca 2017

PCB - Projektowanie USB

Ten post chciałbym poświęcić na opisanie sposobu wykonania złącza USB na płytce drukowanej. Te zagadnienia zawierają dwie rzeczy, pierwsza dotyczy filtrowania zasilania, które w przypadku USB jest niezwykle istotne.

Sygnały przesyłane przez USB na linii danych znajdują się się w przeciwnych stanach. Oznacza to że dobrym pomysłem było by poprowadzenie ich na płytce jako pary różnicowej. Najlepiej byłoby je poprowadzić bardzo blisko siebie tak aby ich długości były w miarę jednakowe. Poprzez kontrolę impedancji tych ścieżek zredukuje się także możliwość odbić sygnałów czy występowania innych zakłóceń podczas transmisji danych. Jeśli stosowane będzie zabezpieczenie ESD to najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie tego komponentu jak najbliżej ścieżki a najlepiej bezpośrednio na niej. Dodatkowo dla linii danych należy pamiętać o w miarę krótkim prowadzeniu sygnałów bez ostrych kątów. Dobrym rozwiązaniem jest także otoczenie ich polem masy.

środa, 8 marca 2017

[7] Atmega328P - Karty Unique, układ EM4095

Ten post chciałbym poświęcić na opisanie sposobu podłączenia układu EM4095 do mikrokontrolera Atmega328p zamontowane na płytce Arduino Nano.

Standard Unique:


Poniżej przedstawię tylko skrótowo najważniejsze informacje. Większą ilość wiedzy można znaleźć np. na tej stronie.

Jest to najprostszy oraz najbardziej podstawowy standard RFID. Pozwala na odczyt kart z odległości kilku cm do 0,5 metra. Karty mają możliwość wyłącznie odczytu ich przez użytkownika,