poniedziałek, 7 grudnia 2015

Sprawdzanie elementów elektronicznych - rezystor

Tym razem pierwszy post z serii w której chciałbym przedstawić w jaki sposób można sprawdzać elementy elektroniczne za pomocą miernika uniwersalnego. Pierwszym elementem będzie rezystor.

Rys. 1. Rezystory


Jeśli wykorzystuje się rezystory przewlekane wtedy można odczytać wartości za pomocą kody paskowego. Pozwoli to na zidentyfikowanie wartości danego rezystora, natomiast nie pozwoli stwierdzić czy jest on sprawny

Rys. 2. Kod paskowy

Kaźdy rezystor przewlekany oznaczony jest trzema bądź czterema paskami. Ten najbardziej wysunięty to tolerancja, przed nim znajduje się mnożnik. Pozostałe dwa lub trzy paski w zależności od wersji są cyframi znaczącymi.

Poniżej przedstawiam trzy rodzaje rezystorów wraz z odczytanymi wartościami z kodu paskowego. Tak więc rezystory przedstawione na rysunku odczytuje się w następujący sposób:

  • 1 kOhm - Brązowy 1, Czarny 1, Czerwony x100, Złoty tolerancja 5%. Po wymnożeniu w wyniku otrzymuje się wartość 1000 Ohm czyli 1 kOhm.
  • 10 kOhm - Brązowy 1, Czarny 1, Pomarańczowy x1000, Złoty tolerancja 5%. Wynik 1000 Ohm czyli 10kOhm
  • 100 kOhm - Brązowy 1, Czarny 1, Żółty 10000, Złoty tolerancja 5%. Wynik 10000 Ohm czyli 10 kOhm
  • 470 Ohm - (tego nie ma na obrazku) - Żółty 4, Fioletowy 7, Czarny x1. Wynik 470 Ohm.


Rys 3. Odczytanie wartości za pomocą kody paskowego.

Natomiast jeśli chce się sprawdzić czy element jest sprawny. W tym celu należy zastosować miernik uniwersalny, bez niego nie da rady. Rezystor należy umieścić np. na stole, nie należy go trzymać w ręce, ponieważ może to zakłamać wyniki pomiaru. Dodatkowo musi on być wylutowany z układu elektronicznego z tego samego powodu.

Po włączeniu miernika i przygotowaniu rezystora należy ustawić miernik na pomiar rezystancji w odpowiednim zakresie. Przyłożenie kabli od miernika w przypadku rezystora nie ma znaczenia.

Rys. 4. Pomiar rezystancji

Poniżej przedstawiam wyniki pomiarów przedstawionych wcześniej rezystorów:

  • 470 Ohm - Zakres 2k - Wynik 461 Ohm
  • 1 kOhm - Zakres 2k - Wynik 981 Ohm
  • 10 kOhm - Zakres 20k - Wynik 9,78 kOhm
  • 100 kOhm - Zakres 200k - 98,5 kOhm


Jeśli chodzi o elementy SMD najlepiej mierzyć je za pomocą pęsety do pomiaru elementów SMD. Jej cena wynosi około 20 zł i znacząco upraszcza dokonywanie takich pomiarów. Ponieważ dużo łatwiej poprawnie złapać element między sondy pomiarowe.

Pomiar już wlutowanych rezystorów służących do montażu powierzchniowego dokonuje się bezpośrednio na płytce. Wylutowuje się je tylko w momencie wymiany. Głównym powodem tutaj jest ich bardzo mały rozmiar, więc po usunięciu z płytki można bardzo łatwo taki element zgubić.